-->
Çiz Gitsin Kadınların Gücünü Kanıtladı

Geçtiğimiz günlerde iPhone üzerinde hayata geçirilen ücretsiz Çiz Gitsin uygulaması, çizerek anlatma ve kelimeleri ifade etme alanında kadınların erkeklere oranla çok daha yüksek başarı oranına sahip olduğunu ortaya koydu. Erkeklere oranla çok daha az sayıda kadın kendini çizerek ifade etme oyununu oynuyor, ancak erkeklere oranla zok daha yüksek başarı yüzdesine sahip. Tüm oyuncuların sadece yüzde […]

13.09.1212 | ulasufuk

Geçtiğimiz günlerde iPhone üzerinde hayata geçirilen ücretsiz Çiz Gitsin uygulaması, çizerek anlatma ve kelimeleri ifade etme alanında kadınların erkeklere oranla çok daha yüksek başarı oranına sahip olduğunu ortaya koydu.

Erkeklere oranla çok daha az sayıda kadın kendini çizerek ifade etme oyununu oynuyor, ancak erkeklere oranla zok daha yüksek başarı yüzdesine sahip. Tüm oyuncuların sadece yüzde 37.5’i kadınken toplam oyunlarda kadınların erkeklere oranla yüzde 35 daha yüksek bir başarı sağlaması dikkatleri çekiyor.

Kadınlar kendilerini çizerek ifade etme başarısının temelinde renk kullanımı yatıyor. Erkekler genellikle tek bir rengin farklı tonlarını kullanarak resim çizip paylaşırken kadınlar resimleri birbirinden farklı birçok renkte çizerek resme derinlik ve farklılık katıyor.

Dünyanın birçok farklı ülkesinden iPhone’ları ile resim çizen erkek ve kadınlar arasında yapılan araştırmada erkeklerin çizimlerini günün hemen tüm saatlerinde yaptıkları ortaya çıkıyor. Kadınlar ise daha çok gece 20:00-24:00 saatleri arasında etkin bir biçimde ellerinde telefonlarıyla Çiz Gitsin oynuyor.

Kadınların üstünlüğü beyinde

Yapılan araştırmalarda erkeklerde kelime ve kavramların daha çok beyinlerinin sol yanını çalıştırdığı ortaya çıkıyor. Oysa kadınlar bir cümle duyduklarında beyinlerinin hem sağ hem de sol yarım küresi aynı anda harekete geçiyor.

Erkeklerde beynin düşünme yeteneklerini destekleyen gri madde kadınlara oranla 6.5 kat fazlayken kadınlarda beynin farklı bölgelerini kullanmalarını sağlayan beyaz madde erkeklere oranla 9.5 kat fazla olmasıyla dikkat çekiyor.

“Kadınları geçmek çok zor”

Çiz Gitsin uygulamasını hayata geçirerek çok kısa bir sürede iPhone ücretsiz yazılım pazarının bir numarası haline getiren Ontek yazılım şirketinin Genel Müdürü Murat Deligöz, tüm çizimlere baktıklarında kadınların yaptığı çizimlerin bariz bir biçimde erkeklerden daha iyi olduğunu vurguluyor: “Oyunumuz kullanıcıların bitmiş resmini değil, çizimi nasıl yaptığını göstermesiyle çok eğlenceli bir oyun oynama imkanı sunuyor. Kadın kullanıcıların yaptığı resimler hem bitmiş hali hem de yapış şekli itibarıyla gerçekten bir sanat eseri gibi duruyor. Erkekler hemen basit bir biçimde çizimi bitirmek istiyor. Eğer çizim uzarsa sıkıldıkları belli oluyor. Oysa kadınlar resimler üstündeki küçük detaylara önem verip tam anlamıyla sonlanmadan bunu karşı tarafla paylaşmıyorlar. O yüzden de Kadın kullanıcıları bu oyunda yenmek neredeyse imkansız.”

Çiz Gitsin; yayınlandıktan 4 gün sonra Apple AppStore’da 1. Sıraya çıkan Çiz Gitsin, karşılıklı bir çizme ve tahmin oyunudur. iPhone, iPad ve iPod Touch cihazlarında oynanabilen Çiz Gitsin’de şu ana kadar 1 milyondan fazla çizim yapılmış bulunuyor.

 

BASIN BÜLTENİ

 

EKRAN GÖRÜNTÜLERİ

Popüler Haberler


Playstore’un yıl sonu kampanyası ile yüzlerce oyun yüzde 95’e varan indirimle oyunseverlerle buluşuyor.


Spotify’ın PlayStation 5 konsolunda yepyeni bir entegrasyonu bulunuyor


Üstün Görüntü, Ses ve En Yeni Oyun Özellikleri ile LG ve Xbox, Oyuncuların Hayallerini Gerçekleştiriyor.


ROG RX Optik Mekanik Anahtarlara sahip yeni klavye, oyunculara yönelik özelliklerle dolu.