Game Of Thrones Oyun İnceleme

Soğuk Duvarın Ateşli Öyküsü…

Yazın dünyasının görsel sanatlara uyarlanmasına daha önce bir çok kez şahit olmuşuzdur. Özellikle fantastik kurguların yer aldığı yapımların bir çoğu roman dünyasından beslenmektedir. Bu konuda sayısız örnek verilebilir. Romandan esinlenerek Tv yada sinemaya uyarlanan yapımların en popülerlerinden biri kuşkusuz Amerikalı yazar George Martin’in 1996 yılında yayımlanan A Song of Ice And Fire isimli serinin ilk romanı olan Game Of Thrones’tur. Ülkemizde de hatırı sayılır bir izleyici kitlesine sahip olan yapımın dünya çapındaki popülaritesi dijital oyun yapımcılarının da iştahını kabartmış olacak ki Fransa merkezli Cyanide Stüdyoları tarafından geliştirilen RPG türündeki Game Of Thrones oyunu piyasaya sunuldu. Her dizi/film uyarlama oyunlarında olduğu gibi Game Of Thrones için de ön yargılar fazlaydı. Daha önce bir çok uyarlama fiyasko ile sonuçlanmıştı. Tüm bu ön yargılarımızı boşa çıkaracak bir yapım ile mi karşı karşıyayız yoksa oyun severlerin makus talihi devam mı ediyor…
 

 
İncelemenin en başında şunu belirtmeliyim ki her ne kadar aksiyon RPG türünde bir yapım olarak göze çarpsa da Game of Thrones ağırlıkla diyalog ve senaryo tabanlı bir oynanışa sahip. Bu nedenle romanı okuyan yada diziyi seyreden oyuncuların oyunun tadını çok daha özümseyebileceklerini söyleyebilirim. Tabi oyunda yoğun diyalog olunca belirli bir seviye İngilizce ihtiyacı gerekebilir. Gerçi oyunun dili çok ağır değil. Her ne kadar romanın gidişatına sadık kalınmış olunsa da dil olarak çok ağır edebi bir dil tercih edilmemiş. Oyunun senaryosu bu kadar önem kazanınca çok az da olsa hikayeden bahsetmek gerekiyor. Oyunda yedi krallığın hikayesini en ön koltuktan izliyoruz. Oyunda Yedi Krallığın sırtını dayadığı “Duvar”ın koruyuculuğu görevi verilen gece izleyicilerinin güçlü savaşçısı Mors Westford karakterini yönetiyoruz. Aslında hikaye hakkında çok fazla detay vermemek gerekli kaldı ki diziyi ve romanları takip edenler nasıl bir kurgunun olduğunu tahmin edebiliyorlardır. Geriye kalan kesim için ise spoiler vermek istemem.
 

 
Evet daha önce de belirttiğim gibi RPG türündeki yapımda öncelikle zorluk derecesini belirlememiz isteniliyor. Kolaydan zora doğru Squire, Knight ve Lord olarak sıralanan zorluk dereceleri bulunuyor. Ben Lord seviyesinde oynadığımda bazı bölümlerde zorlandığımı belirtmeliyim. Zorluğa karar verdikten sonra sıra savaşçımızın dövüş sitilini belirlemeye geliyor. Buradaki sınıflar ise Landed Knight, Hedge Knight ve Magnar seçenekleri. Landed Knight; bir nevi kılıç kalkan kombinasyonu olarak tanımlanabilir. Karakterimizin bir elinde kılıç, diğer elinde kalkan bulunuyor. Her sınıfın kendine özgü defansif ve ofansif özellikleri bulunduğunu belirtmeliyim. Artık RPG türünden alışkın olduğumuz detaylar olduğu için çok derine girmeyeceğim. Hedge Knight ise güçlü bir zırha ve etkili bir kılıca sahip sınıf denilebilir. Son olarak Magnar ise bir elinde balta diğer elinde orta büyüklükte bir kılıç bulunan sınıfımız.
 


Yorum Yazın

Connect with Facebook