Star Wars : The Old Republic Oyun İnceleme

Tarafını Seç, Savaş Başlıyor…

Böylesine efsaneleşmiş bir ismin en son çıkan oyununu anlatmaya başlamadan evvel, Star Wars ismine ve o ismi efsaneleştiren George Lucas’a değinmeden edemeyeceğim. İlk Star Wars filmi yayınlandığında (yıl 1977) çoğumuz daha dünyada bile değilken, George Lucas isimli dahi kişilik hayal dünyasında bu muhteşem evreni oluşturmuştu. Yapmış olduğu bir söyleşide tüm Star Wars evrenini ve tüm filmlerin senaryolarını daha en başında hayal dünyasında oluşturduğunu belirten Lucas belki de kendi hayallerinin ötesinde bir fenomenin ilk tohumunu attığının farkında değildi. Sonuçta sadece bir seri film değildi Star Wars. Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük ekonomik ürünlerinden de biriydi. Filmlerin yakaladığı başarıdan sonra içindeki hayal gücünün etkisi ile 1982 yılında Lucasarts stüdyolarını kuran George Lucas, 1990 yılında ilk Star Wars oyununu dijital dünyaya sundu (Star Wars Episode 1: The Phantom Menace Lucasarts Stüdyoları tarafından geliştirilen ilk Star Wars oyunu olmuştur). Daha sonra sayısız Star Wars oyunu biz oyun severlerin beğenisine sunulmuştur. Ancak bunlardan özellikle Star Wars Galaxies serisi ve Star Wars: The Knight of the Old Republic oyunları son yılların olmazsa olmaz türü olan MMORPG türünde olması nedeniyle apayrı bir yere sahiptir. İşte bizde yine bu türde olan ve Star Wars efsanesinin en son halkası olan Star Wars: The Old Republic evrenine doğru bir yolculuğa çıkacağız. Işın kılıçlarınızı hazırlayın, bu evrende çatışma çok sert geçecek…
 

 
Öncelikle Star Wars: The Old Rebublic (bundan sonra SWTOR olarak anılacak) ile ilgili ilk haberler geldiğinde oyunu geliştirecek firmanın kim olacağını çok merak ediyordum. Çünkü belki de en iyi Star Wars oyunlarından biri olan Star Wars Galaxies’in Sony Online Entertainment tarafından nasılda hüsrana dönüştürüldüğünü hatırlıyordum. Ancak daha sonra Baldur’s Gate ve Mass Effect gibi muhteşem yapımların mimarı olan Bioware ismini duyunca derin bir ohhhh çektim.  Nitekim daha önce de Star Wars: The The Knight of the Old Republic gibi kaliteli bir Star Wars deneyimine sahip olan firmanın elinden başarılı bir yapımın ortaya çıkacağını tahmin edebiliyordum. Ama ana fikrimi şimdiden söyleyeyim. Bioware ve Lucasarts tahminlerimin de ötesinde bir yapım ortaya çıkarmış, e arkalarına bir de EA desteğini alınca tadından yenmeyecek bir oyun olmuş diyebilirim. Gelelim bu mükemmel yapımın derinliklerine biraz daha inmeye.
 

 
Hikayemizin Star Wars filmleri ile pek yakın bir ilişkisi yok, zira bu oyunda zaman dilimi olarak filmlerin geçtiği dönemden yaklaşık 3500 yıl kadar geçmişteyiz. Ama öyle uçsuz bucaksız bir geçmiş değil, Star Wars: The The Knight of the Old Republic oyununun ise 300 yıl sonrasındayız.  Dolayısıyla bu oyunu oynamış olanlar için tanıdık mekan ve karakterler görebilirsiniz. Oyunun başlangıcında bizden tarafımızı seçmemiz isteniliyor. Yenilikçi Republic tarafında mı olacaksınız yoksa gelenekçi Empire tarafında mı? Yani ya karanlık tarafı (Dark Side) yada aydınlık tarafı (Light Side) seçmemiz isteniliyor. Tabi burada Star Wars hayranları için tercih yapmak hiç zor olmasa gerek. Seçimimizi yaptıktan sonra sıra karakterimizi oluşturmaya geliyor. Burada Star Wars evrenin kendine özgü ırkları karşımıza çıkıyor, bunlar; Human, Chiss, Miraluka, Mirialan, Cyborg, Twilek, Ratataki, Sith Pureblood ve Zabrak. Daha sonra cinsiyetimizi de belirledikten sonra sıra sınıfımızı seçmeye geliyor. Star Wars hakkında az çok bilgi sahibi olan herkesin yakından tanıyacağı bu sınıfları detaylıca anlatmaya gerek yok sanırım. Irkımızı belirledik, sınıfımızı da belirledik sıra MMORPG oyunlarının olmazsa olmazı olan karakter kişiselleştirmesine geliyor. Burada SWTOR bizlere öyle çok çok detaylı bir kişiselleştirme imkanı sunmuyor ancak mevcut seçeneklerin az olmadığını da belirtmeliyim. Kaldı ki bu seçenekler zamanla kolaylıkla arttırılabilir.


Yorum Yazın

Connect with Facebook