Anno 2070 Oyun İnceleme

Diğer yaşam formu Teknoloji tutkunları ise tahmin edeceğiniz gibiler. Sanki sınırsız Ar&Ge yardımı almışlar gibi kendilerini laboratuar ortamından çıkarmayan şimdinin Japon ırkına benzettim ben bunları. Varsa yoksa teknoloji ve icat peşinde olan bu arkadaşlar tüm evrenin de destek birimi adeta. Tabi üretimleri teknoloji odaklı olduğu için gelişimleri de bu bağlamda oluyor. Ayrıca bu arkadaşlar oyunun ilgi çekici yönlerinden biri olan deniz altı yaşam modellemesine de ayak uydurabilen tek ırk.

Anno 2070 oyunun büyük abisi ve şimdinin Amerika’sı ise gelişimci olan ırk (The Global Trust isimlerinden bile ürküyor insan:) bu grup çok hızlı bir şekilde gelişim taraftarı. Bunun için her yol mübahtır diyorlar. Ama bunu yaparken de çevreyi olumsuz etkiliyorlar. Şu zamanın genel insanlığından pek farkları yok aslında.
 

 

Oyunun genel dinamikleri girişte bahsettiğim gibi aynı. Ayılabildiğin ölçüde yayıl, vergileri topla, halkını mutlu et, topraklarını savun. Bu arada işin ilginç tarafı vatandaşların makus kaderi herhalde ki yıl 2070 olmuş ama vergilerden bir türlü kurtulamıyoruz yahu. Ekonominin can damarı yine vergi gelirleri. Bunun içinde halkın tatmin düzeyini yüksek tutmak şart. Aksi takdirde başımıza gelecekleri daha önceki oyunlardan tahmin edebilirsiniz.

Grafiksel olarak gelecek zaman diliminde geçen oyun tatmin edici görsel kaliteye sahip. Özellikle binaların kaplamaları, denizin başarılı dokusu gayet kaliteli. Ses ve müzik olarak bildiğimiz Anno dokusu hakim. Oynanış olarak bildiğimiz hikaye modunun yanında istediğimizi yapabildiğimiz sanbox oynanış modu da artık olmazsa olmazlardan. Bu moda yapacaklarımız adeta sınırsız. Belki de Anno severlerin en çok zaman harcayacakları bölümde burası aslında.
 

 
Son tahlilde, bildiğimiz Anno oyun dinamiklerinin gelecek bir zamana kurgulanmış hali ilk başta kemikleşmiş Anno oyuncularına garip gelebilir. Yenilenen ara yüze ve oyunun geçtiği zamana alıştıktan sonra ise uzun süre kendini oynatacak bir yapımla karşı karşıyayız. Sıkı bir Anno oyuncusu olarak Anno 2070 beni fazlasıyla memnun etti. Strateji oyunlarının giderek azaldığı yeni nesil oyun dünyasında Anno tarzı oyunları daha çok görmek dileğiyle. Ha bu arada Anno 2070, küresel ısınmaya çare bulamazsak başımıza gelebilecekleri göstermesi adına bir uyarı aslında. Dünyayı korumak umuduyla…
 

 


2 Yorum Var

  1. osman dedi ki:

    oyun donuyor niye açaba….

  2. @ Osman dedi ki:

    Osman bey üstüne bir battaniye örtün üşümüş olabilir

Yorum Yazın

Connect with Facebook