-->
Football Manager 2012 Oyun İnceleme

Takımını Kur, Yönet, Şampiyon Yap… Günümüz futbolu 19. Yüzyılın ortalarında İngiltere’de doğduğundan bu yana tüm insanlığın en büyük eğlencesi olmuştur. 20. Yüzyılın ortalarından itibaren ise Futbol sadece bir eğlence olmaktan çıkıp adeta fenomene dönüşmüştür. İnsanlık uygarlığını peşinden sürükleyen, yarattığı ekonomi ile dünyanın en büyük sektörlerinden biri haline gelen futbol, şüphesiz var olduğundan beri oyun dünyasını […]

28.11.1111 | ulasufuk

Takımını Kur, Yönet, Şampiyon Yap…

Günümüz futbolu 19. Yüzyılın ortalarında İngiltere’de doğduğundan bu yana tüm insanlığın en büyük eğlencesi olmuştur. 20. Yüzyılın ortalarından itibaren ise Futbol sadece bir eğlence olmaktan çıkıp adeta fenomene dönüşmüştür. İnsanlık uygarlığını peşinden sürükleyen, yarattığı ekonomi ile dünyanın en büyük sektörlerinden biri haline gelen futbol, şüphesiz var olduğundan beri oyun dünyasını da büyük ölçüde etkisi altına almıştır. Önceleri basit çözünürlükte futbol oyunları yapılmış, daha sonraları ise oyun dünyasının olmazsa olmazlar FIFA ve PES serileri ortaya çıkmıştır. Bu iki efsane oyun futbol denince ilk akla gelen şeyler olmuştur. Ancak takvimler 1992’yi gösterdiğinde Paul ve Oliver Collyer adlı iki kardeş futbolun en önemli olgusuna odaklanmış ve Championship Manager isimli tüm zamanların en önemli futbol yönetim oyununu yaratmışlardır. 2004 yılında ise yapımcı firmalar bir ayrılmaya gitmiş, karşımıza ilk Football Manager oyunu teşrif etmiştir.

Football Manager oyunun müdavimlerini belki biraz sıkacak olan uzun girizgahtan sonra en iyi futbol simülasyon oyunlarından biri olan Football Manager 2012 ne yenilikler getiriyor, bir önceki oyunun üzerine neler koymuş, artı ve eksi yönleri neler anlatmaya geçebiliriz. Ama öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Hepimiz yıllarca Championship Manager karşısında günler, aylar harcadık. Benim hayatım boyunca gördüğüm en iyi oyun serilerinin başlarında gelir ve yeri apayrıdır. Ancak yukarıda da belirttiğim gibi yapımcı firmaların yollarını ayırmaları en çok biz oyun severlere yaradı. Rekabet her zaman iyidir…
 

 

Football Manager serisinin sıkı takipçileri çok iyi biliyorlardır ki, seri son dönemde oldukça yol kat etti. Özellikle oyunun her şeyi demek olan menüleri her yıl daha da geliştirmeye çalışan yapımcılar son oyunda da yine menülerde yeniliğe gitmişler. Ancak bu yenilikler o kadar ince ayrıntılar da ki ilk bakışta göze çarpmıyor. Oyunda 51 adet ülke ligi ve alt ligleri bulunmakta. Tabi bazı ülke ligleri var ki olması gerekli mi acaba diye insana soru işareti oluşturmuyor değil. Her neyse fazla lig göz çıkarmaz diyelim.

Oyunda daha en başta göze çarpan ilk yenilik ligler ile ilgili. Liglere getirilen dinamiklik sayesinde oyunun orta bir yerinde yeni bir lig ekleyebiliyorsunuz. Bu özellikle oyunun ortalarına doğru oldukça ilginç bir deneyim sunuyor. Ayrıca Menajerlik oyunlarının en önemli özelliği olan çok detaylı menüler yine ön planda. Her yıl daha da detaylandırılan ve yenileri eklenen menüler sayesinde adeta oyunun her anına, oyuncuların her davranışına müdahale edebiliyoruz. Oyundaki veriler içinde boğulmamanız için yeni bir yenilik olarak süzme ve filtreleme olanakları eklenmiş. Böylece gereksiz ayrıntılar ile gözünüz yorulmuyor ve tüm menüyü isteğinize göre şekillendirebiliyorsunuz. Bu detaylar yeni başlayan oyuncuların gözünü ciddi şekilde korkutacağı için yapımcılar eğitim bölümünü elden geçirmiş ve oldukça açıklayıcı bir hale getirmiş.
 

 
Menajerlik oyunlarının en önemli özelliği takıma en iyi şekilde hükmetmek ise bu oyun bunu sonuna kadar hissettiriyor. Oyunun taktik sistemi o kadar çeşitli ki oyuna yeni başlayanlar bu deryanın içinde bocalayabilirler. Daha önceki oyunda olduğu gibi tüm oyun stratejinizi yönettiğiniz taktik kısmında takımın sahada yapacağı her şeye siz etki ediyorsunuz. Hatta bireysel bazda oyuncuların nerede durmasına bile sizin yapacağınız hamleler karar veriyor. Bu detaylı taktik ara yüzü bu sene filtreler ile biraz daha kullanıcı dostu hale gelmiş ve biraz daha hızlanmış. Ayrıca bu taktik ekranına gelen raporlar sayesinde takımın tüm stratejisini yeni baştan düzenlemeniz mümkün. Burada yardımcıların verdiği raporlar oldukça önemli.

Popüler Haberler


Ekibimin rejiminin yanı sıra, F12020 oyuncularının seveceği


Dünyanın lider oyun ve mobilya markaları, oyuncuların hayalindeki benzersiz oyun ortamlarını yaratmaya hazırlanıyor


Yeni Tracer çizgi roman serisi London Calling’in yayınlanmasıyla


Dünyanın en çok satan oyuncu mouse’u Logitech G502 HERO, profesyonel esporculara yüksek hız ve performans vadediyor.