Mortal Kombat Tarihi

Mortal Kombat Çıkışında yarattığı farklılık, zamanının oyunlarında, grafikler hep çizim iken ilk defa bir dövüş oyununda birebir gerçek resimlerden oluşan hareketli animasyonlar ile yaratılmış karakterler barındırmasıydı. Karakterlerin gerçek görünümleri kadar hareketlerindeki akıcılık ve gerçeklik oyunun kendine has abartılı kan efektleri ile birleşince başına geçen herkesi sürükleyen bir oyun olmuştur.

20 yıllık bir geçmişe sahip olan Mortal Kombat gelmiş geçmiş en iyi dövüş oyunu olarakta kabul edilir.

 

Mortal Kombat– Mortal Kombat serisi bu oyunla başladı. Bu oyununun tutulmasını kapsamlı dövüş hareketleri, fatalityler ve zengin hikayesi sağladı. Bu oyundaki önemli şeyler: “Alt Boss Goro”, “Gizli Karakter Reptile”, “Test Your Might” ve “The Pit Arenası”na yapılan eleştiriler oldu.

Mortal Kombat II– Mortal Kombat 2 başarılı Mortal Kombat oyunun devamı olarak yapıldı. Mortal Kombat’ın kendine has olan Fatality sayısı arttı, daha çok kan ve derin hikayesi sayesinde bu oyunda diğer oyun gibi fanları tarafından tutuldu. Yeni ölüm hareketleri Friendship ve Babalty’nin eklenmesiyle mücadele ateşi dahada şiddetlendi. Bu oyundaki önemli gelişmeler: Boss karakteri olarak Shang Tsung yerine Shao Kahn karekteri bulundu, daha fazla gizli karakter(Jade, Smoke, Noob Saibot) ve yeni ölüm hareketleri olan Babality ve Friendship olması.

Mortal Kombat III– Mortal Kombat 3, Mortal Kombat 2’den sonra fanlar için bir hüsran yarattı. Oyunda diğer oyunlara göre hızlı ve kolay bir oynanış kullanıldı. Ayrıca bu oyunda seriye, zarar veren bağlantılı kombolar dahil oldu. Bu oyundaki önemli gelişmeler: koşma tuşu eklendi, yeni alt boss Motaro katıldı, Shao Kahn’ın kraliçesi Sindel, Sonya ve Kano tekrar seriye döndü, dövüş kodları, hayvana dönüşerek yapılan ölüm hareketleri, UKK(ne olduğunu çözemedim), maskesiz Sub Zero, dövüşte üst kata yükselme, merhamet özelliği(mercy) ve gizli karakter robot Smoke.

Ultimate Mortal Kombat III– UMK 3 orijinal Mortal Kombat oyunun çeşitli özellikler ve Kitana, Scorpion gibi eski karakterlerin eklenerek çıkartılmış paketidir. Bu pakette eğlence ve dövüş kodları için yeni bölümler eklendi. Bu oyundaki önemli gelişmeler: eski favori karakterler yeniden uyarlandı, bilhassa scorpion, MK3 te umduğunu bulamayan çoğu fan bu oyunda özlem giderdi, MK1’de gizli karakter olarak adı geçen Ermac bu oyunda açığa çıktı, yeni dövüşçü Rain, aynı oyunda iki Sub Zero da bulundu.

Mortal Kombat Trilogy– Mortal Kombat Trilogy, MK3’ün bir diğer yükseltilmiş versiyonu. Bu oyun eski MK özelliklerini ve yenilerinide getirerek yeni ilgi odağı oldu. Bu oyundaki önemli gelişmeler: bosslar dahil bütün karakterin yeniden oyunda olması, hemen hemen tüm eski bölümler, Chameleon ve Khameleon gizli karakterleri, saldırganlık barı, geniş çapta brutalityler, özelliklede Rain karakterinde.

Mortal Kombat Mythologies– Sub-Zero- Bu oyun MK hikayesine dahil olan ilk ilerlermeli oyundur. Bu oyun Mortal Kombat 4 e Sub Zero eşliğinde Shinok’ın muskasını ele geçirmede yardımcı olmak amacıyla oluturulmuştur. Bu oyundaki önemli gelişmeler: ilk Mortal Kombat ilerlemeli oyunu oldu, Scorpion’un ölümü aydınlatıldı ve oyundaki gizli falso film.

Mortal Kombat IV– Mortal Kombat 4 ile oyundaki karanlık kökene dönüşler başladı. Extra ölüm hareketleri oyunu seriden uzaklaştırdı. Aynı zamanda bu oyunla Mortal Kombat 3D boyut devrini açtı. Bu oyundaki önemli gelişmeler: Goro’nun dönüşü, Reptile’ın değiştirilmesi, Meat’in tanıtılması ve silahlı dövüş.

Mortal Kombat Gold– MK Gold, Mortal Kombat 4’ün yükseltilmiş versiyonu olarak çıkarıldı. Oyunda yeni karakterler, yeni bölümler ve MK 4 ten farklı olarak yeni düzenlemeler yapıldı. Bu oyundaki önemli gelişmeler: Kung Lao, Baraka gibi MK 2 ve MK 3’ten bildiğimiz eski karakterler yeniden uyarlandı, Goro ışığa yöneldi Kung Lao ile barış yaptı ve Cyrax onun ruhunu ele geçirdi.

Mortal Kombat: Special Forces– Mortal Kombat hikayesine ilave olan 2. ilerlemeli oyun olarak yaratıldı. Bu oyun John Tobias ile başladı ve Tobias Midway’i terk ettiğinde oyun tamamlanmamıştı. Oyun Boon tarafından toparlandı ve yarıyolda en iyi şekilde tamamlandı. Oyunda Jax güçlü düşmanı Kano’yu avlamak için uğraş verdi. Bu oyundaki önemli gelişmeler: Siyah Ejder klanının diğer üyeleri tanıtıldı, silahlar kullanıldı, Sonya oyunda yetersiz kaldı.

Mortal Kombat Advance– Mortal Kombat Advance, Ultimate’in gameboy için uyarlanmış edilmiş versiyonudur. Oyun porttaki başarısızlık yüzünden orijinal oyundan son derece basit oldu. Buna rağmen bu oyundaki önemli gelişmeler: Ermac’ın yeni Friendshipi, orijinal Sub Zero’nun maskesiz hali ve Rain’in yeni Friendshipi.

Mortal Kombat Deadly Alliance– Mortal Kombat Deadly Alliance değiştirilen dövüş stilleriyle eski sisteme yön verdi ve bu oyunda her bir karaktere 2 dövüş stili ve birde silah kullanma stili verildi. Bu oyun bölüm fatalityleri görülmeyen ilk MK oyunu oldu. Bu oyundaki önemli gelişmeler: kuvvetini test etme(test your might) mini oyunun geri dönmesi, görme becerini test etme özelliği(test your sight) mini oyunun eklenmesi, hikayeye Conquest modu eklenmesi, para özelliğiyle beraber krypt(mezarlık) eklenerek paralarla mezarlık bölümünde gizli kalan pek çok nesnenin açılmasının sağlanması oldu.

Mortal Kombat Tournament Edition– Tournament Edition gameboy için çıkarılan MK Deadly Alliance versiyonudur. Bu oyunda Deadly Alliance’ın tüm karakterleri eklendi. Bu oyundaki önemli gelişmeler: Noob Saibot’un Goroyu öldürmesi aydınlatıldı, Sektor’un MK Golddan sonraki kısa hikayesine değinildi, Sereena geri döndü, silahlarla fatalityler ve uzun final sürprizleri.

Mortal Kombat Deception– Deception, MKDA’nın yerine geçti ve geniş ölçüde başarı elde etti. Oyun birçok özellikle birlikte sunuldu. Her karakter için 2 fatality, daha derin özelliklere sahip Conquest modu, bölüm fatalityleri ve daha fazlası. Ayrıca bu oyunda iki yeni oyun mevcut: Chess Kombat ve Puzzle Kombat. Aynı zamanda MKD ilk online oyun modu kullanılan ilk MK oyunu oldu. Bu oyundaki önemli gelişmeler: bütün karakterlerin Conquest modunda mevcut olması, Jade-Kabal-Nightwolf-Sindel-Ermac gibi eski favori karakterlerin geri dönmesi yanında MKDA’da bulunan bütün karakterlerin mezarlıkta koşmasıdır.

Mortal Kombat Shaolin Monks– Shaolin Monks, Mortal Kombat serisinin 3. ilerlermeli oyun çalışmasıdır. Oyunda Liu Kang ve Kung Lao maceralarına Outworldde turnuvadan sonra devam ediyorlar. Bu oyundaki önemli gelişmeler: Birçok nastaljik bölümün geri getirilmesi ve bu bölümlerde oynayabilme, oyun vasıtasıyla birçok yeni karakterin açılabilmesi, her karakter için yaklaşık 10 fatality ve MK1, MK2, MK3, MK4 teki karakterlerin bu oyunda görülebilmesidir.

Mortal Kombat Unchained– Mortal Kombat Unchained MKD’nin yükseltilmiş versiyonu olarak çıkarıldı. Bu oyun PSP VE Gamecube’e özel olarak Goro ve Shao Kahn karakterleriyle birlikte, Blaze-Frost-Kitana-Jax gibi 4 extra karakterle çıkarıldı. Bu oyundaki önemli gelişmeler: MK yükseliş planındaki küçük farklılıklar, tüm karakterlerin doğrudan mecut olması ve özelliklerini test edebileceğin dayanma modunun yanında yenilmeden önce pek çok karakterle dövüşebilme imkanı.

Mortal Kombat Armageddon– Mortal Kombat Armageddon, MK serisinin 7. bölümü olarak çıktı. Bu oyunda karakter yaratma, fatalityleri düzenleyebilme ve havada dövüşebilme gibi pek çok özellik eklendi. Karakterler üç dövüş stili yerine iki dövüş stili verildi. Bu oyundaki önemli gelişmeler: Tüm MK karakterlei bu oyunda oynanabilir hale geldi, hikayede bulunan iki önemsi karakter olan Meat ve Chameleon yeniden doğdu, ayrıca sonunda MK Deadly Alliance’dan kalan Blaze ile ilgili sırla açığa vuruldu.


2 Yorum Var

  1. SubZero dedi ki:

    Shoalin monks? xD shaolin olmasın

  2. Raşid dedi ki:

    Gerçketen Çok Güzel MK 9 da yazarsanız çok iyi olur

Yorum Yazın